From today, September 9th to November 13th, Mars begins to move retrograde, it means…

From today, September 9th to November 13th, Mars begins to move retrograde, it means: as we look at it from the ground, plus with the contribution of the Earth’s rotation speed, it seems like it is moving backwards in orbit, even though it’s really just an optical illusion. This phenomenon recurs approximately every 2 years and lasts for ~ 58 to 81 days.
Well, astrologically, if Mars is responsible for movement, determination, aggression, anger, now all this will be directed backwards, it means to yourself, to your inside. Therefore, it is advisable to avoid destructive, reckless actions and decisions, negative, frustrating thoughts – let's not destroy our inner self.
***
Nuo šiandien, rugsėjo 9 iki Lapkričio 13 dienos Marsas pradeda judėti retrogradiškai, tai yra lyg mums žiūrint į jį iš žemės, plius prisidėjus žemės sukimosi greičiui, atrodytų kad orbitoje jis juda atgal, nors tai iš tiesų tik optinė iliuzija. Toks reiškinys pasikartoja maždaug kas 2 metus ir trunka ~ nuo 58 iki 81 dienos.
Na, o astrologiškai, jei marsas yra atsakingas už judėjimą, ryžtą, agresiją, pyktį, tai dabar viska tai bus nukreipta atgal, t.y. į save, į savo vidų. Todėl patartina vengti destruktyvių, neapgalvotų veiksmų ir sprendimų, neigiamų, frustracinių minčių – nenaikinkime savo vidaus.

#astrology #astroonline💫 #astroprognostic #september2020 #mars #marsretrograde2020 #marsretro #astroaspects #marscrater #astroquates #horoscopes #horoscopo #retrograde #crater #skysighs #pixabay #pixabayimage #astroconsultation #astroconsultant #astro #horoscopepost #redplanet #zodiacsigns #astrosigns #planet #horoskope #astro2020 #astrologersofinstagram #astrologer #astroconsult
@astro.bmchannel

,